Mēs nenodarbojamies ar austersēņu audzēšanu, vai austersēņu micēlija izplatīšanu pa pastu, mēs varam tikai palīdzet atrast, kas nodarbojas ar austersēņu audzēšanu.
Latvijas austeru ražotāji pirms dažiem gadiem apvienojas "Latvijas sēņu ražotāju un pārstrādātāju asociācijā". Adresi un kontaktinformāciju ar Lursoft palīdzību var atrast Latvijas uzņēmumu datu bāzē:
"Latvijas sēņu ražotāju un pārstrādātāju asociācija"
Austersēņu attīstība un vairošana, prasa pieticīgu uzmanību un apstākļus. Austersēņu audzēšanai der jebkādas nedzīvojamās telpas slēgta tipa (dzīvoklis, māja, klēts vai garāža), kā arī apsildāmas stikla siltumnīcas austersēņu audzēšanai ziemā.
Audzejot austersēņes jāievēro šādi nosacījumi. Austersēņu augļu nesēšanas optimālā temperatūra ir 14-20 C robežās, ar relatīvo gaisa mitrumu 60-80%. Austersēņu izaugsmes laikā audzēšanas telpu jāapgaismo 12 stundas diennaktī. Apgaismojuma intensitāte nepieciešamā normālai augļķermeņa veidošanai ir pietiekama diapazonā 100-180 lux (apmākušos laika apstākļiem). Vispiemērotākas šim ir dienasgaismas vai siltumnīcas lampas. Tāpat vajag izmantot arī dabisko gaismu caur logiem. Austere mīl svaigu gaisu, tāpēc, sēņu augšanas laikā nepieciešams regulāri vēdināt telpas, ieslēdzot ventilāciju aptuveni 4-6 reizes dienā. Pieļaujamā ogļskābes gāzes koncentrācija istabā - ne vairāk kā par vienu procentu.
Audzēšanas apstākļi prasa pastāvīgu gaisa cirkulāciju telpās, kur sēnes aug.
Ievērojot audzēšanas tehnoloģijas processu 10 kg substrāta sēņu raža vienā rotācijā ir apmēram 3 kg. Vienā audzēšanas telpā gadā, iespējams sasniegt 4-6 rotācijas.
Saskaņā ar tās uztura īpašībām, mikroelementu un vitamīnu satura daudzumu austersēnēm vērtība nav mazāka par baltām sēnem un turklāt austersēnēm ir vērtīgas ārstnieciskas īpašības. Austersēņes satur antibiotisko vielu plurotin ar spēcīgām pretvēža un antibakteriālām īpašībām. Jaunākie pētījumi ir pierādījuši, ka viņi spēj vest ārā no cilvēka ķermeņa radioaktīvos elementus.
Austersēņes var ēst ceptā, sautētā, marinētā veidā, vārīt zupās un cept pīrāgus. Austersēnes var sālit, žāvēt un saldēt. Austersēnes plaši izmanto diētiskā barībā tiem, kuri vēlas zaudēt svaru, jo tie uz ilgu laiku piepilda gremošanas traktu un nodrosina sāta sajūtu. Kaloriju austersēnē ir 300-340 kcal/100 gr.
Ārstnieciskas īpašības šīs sēnes ir labi zināmas, tās ūdens un spirta ekstrakti, tiek izmantoti hipertensijas, aterosklerozes, ļaundabīgo audzēju profilaksei. Sēne veicina radionuklīdu, smago metālu aktīvu izdalīšanos no organisma. Austersēnei piemīt pretvīrusu aktivitāte, imunitātes uzlabošana. Austersēņu struktūrā ietilpst olbaltumvielas, ogļhidrāti, kā arī aminoskābes un mikroelementi.
Polisaharīdi, kuri ir sēnē, aizkavē attīstību dažāda veida ļaundabīgo audzēju. Tie palielina aktivitāti šūnu aizkrūta (aizkrūts dziedzeris, kas atbild par imunitāti), iesaistot tās darbā spēcīga imunitātes mehānisma izveidei, kuru mērķis ir nomākt vēža šūnu dzīvotspējību.
Pateicoties tam, ka polisaharīdi (galvenās austersēnes arstnieciskas vielas), ne tikai cīnās ar konkrētu slimību, bet arī vienlaicīgi sakārto līdz normai novājināto imūnsistēmu, austersēņu izmantošanas iespējas ir pietiekami plašas. Vesela virkne slimību, ko izraisa lielākā mērā organizma aizsargspēju samazināšana, pietiekoši labi pakļaujas izdziedei. Starp tām var atzīmēt ādas slimības, žultsakmeņu, kā arī slimībās, kas saistītas ar radiācijas iedarbību. Vēl viena nenoliedzama priekšrocība austersēņu polisaharīdiem - to zemā toksicitāte.
1979 gadā no austersēnes tika izdalīti savienojumi graujošie holesterīnu. Austersēņu augļu struktūras ietver savienojumus ar antioksidantu aktivitāti, ti, satur vielas, kas aizkavē novecošanās procesu. Austersēnes veicina holesterīna iznīdēšanu no organisma un samazina aterosklerozes risku. Lielākā daļa sēņu ogļhidrātu ietilpst šķiedrās, kuras normalizē noderīgās zarnas mikrofloras darbību un veicina iznīdēšanu no organisma dažādu toksisku vielu. Ir pierādīts, ka, jā austersēnes tiek iekļautas uzturā, cilvēka asinīs holesterīna līmenis samazinas.
Līdz ar to, neliels daudzums apgūstāmo ogļhidrātu sēnes, samazina to kaloriju saturu, kas ir 300-340 kcal/100 gr.
Liela fizioloģiskā nozīme ir minerālvielām, kuras veic regulatīvās funkcijas vielu maiņā. Viņas ietipst daudzu fermentu sastāvā, kalpo kā pamatmateriāls kaulu uzbūvei.
Kopumā mums vajadzētu teikt, ka 100-150 g austersēņu dienas uzturā: